Polski
English
Deutsch
Русский
  
 
 
 
 
 

 
Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Kult św. Jacka

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
W Kamieniu od wielu wieków żywy jest kult św. Jacka, bł. Czesława i bł. Bronisławy. Szczególna pamięć o św. Jacku związana jest z zamkiem i z kolejnymi rodami nim zawiadującymi. To dzięki nim powstała i, przez wieki, była ciągle upiększana kaplica św. Jacka.
Wdowa po Baltazarze Ludwiku von Larisch - hrabina Magdalena Engelburg-Kotulińska-Kryszkowitz (1705-1751) zwróciła się do biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika von Neuburg (1683-1732) z prośbą, aby w zamku, gdzie św. Jacek cieszył się już wielką czcią, z pokoju, w którym według funkcjonującego podania - miał się narodzić, mogła urządzić kaplicę z prawem odprawiania Mszy św. W odpowiedzi na powyższą prośbę wikariusz generalny, ks. Leopold von Frankenberg, wydał indult zezwalający na urządzenie kaplicy i na odprawianie w niej Mszy św. Zaznaczył przy tym, że może w niej brać udział, poza mieszkańcami zamku, jedynie służba dworska.
Po śmierci hrabiny Engelburg-Kotulińskiej (25 maja 1751 r. - miała wówczas 92 lata) dobra kamieńskie otrzymał jej syn, Karol Ludwik Jacek von Larisch (1751-1779).
On właśnie odnowił kaplicę zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Ołtarz, bogato inkrustowany srebrem, został konsekrowany 13 lipca 1778 r. przez jego krewnego - Maurycego von Strachwitz, biskupa sufragana z Wrocławia.
W 1957 r. w sposób uroczysty obchodzono w Kamieniu Śląskim 700-lecie śmierci św. Jacka, a w roku 1966 odbyły się tam uroczystości milenijne z udziałem Episkopatu Polski. Obecni byli m.in. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i obecny papież, ówczesny abp Krakowa, Karol Wojtyła.
W niedzielę 14 sierpnia 1994 r. uroczyście obchodzono 400. rocznicę kanonizacji św. Jacka połączoną z poświęceniem nowo odbudowanej kaplicy i zamku.
Kaplica św. Jacka była tak mocno zniszczona, że nie udało się przywrócić jej pierwotnego kształtu i wystroju. Jej obecny wygląd nawiązuje do stylu całego odbudowanego zamku. Ustawiono w niej rokokowy ołtarz pochodzący z Siestrzechowic koło Nysy. W jego centralnym punkcie ustawiono statuę św. Jacka. Po jej bokach ustawiono rzeźbione figury bł. Czesława i bł. Bronisławy. W górnej części ołtarza umieszczono scenę przedstawiającą Trójcę Świętą koronującą Matkę Bożą.
Od momentu poświęcenia kaplicy wzrosło bardzo znaczenie Kamienia, a zamek stał się miejscem wielkich wydarzeń religijnych, kulturalnych i politycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Aktualności
Gościniec u św. Jacka

GOŚCINIEC U ŚW. JACKA

W PAŹDZIERNIKU CZYNNY:

W SOBOTY W GODZINACH: OD 11.00-18.00

W NIEDZIELE W GODZINACH: OD 12.00-18.00

 

W DNI POWSZEDNIE GOŚCINIEC NIECZYNNY


ZAPRASZAMY

na domowe obiady, desery i kawę

do kawiarenki w Sebastianeum Silesiacum (ok. 150m)

codziennie w godzinach od 13.00-21.00


Regulamin Zwiedzania Pałacu Odrowążów w Kamieniu Śląskim

 


 
Podstrony:  1  2 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.